XV MAZOWIECKI FESTIWAL KAPEL LUDOWYCH "Pod Siedlcami w Wiśniewie"

XV MAZOWIECKI FESTIWAL KAPEL LUDOWYCH "Pod Siedlcami w Wiśniewie"
W niedzielę 8 sierpnia 2021 roku w Wiśniewie odbył się XV Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „PodSiedlcami w Wiśniewie”. Impreza została zapoczątkowana w 2006 roku przez Gminny Ośrodek Kultury, a pomysłodawcą Festiwalu jest pan Stanisław Wróblewski – kierownik Zespołu Ludowego WIŚNIEWIACY im. Zbigniewa Myrchy.

Festiwal Kapel Ludowych to cykliczna impreza, której zadaniem jest promowanie kultury ludowej oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania ludowego. W konkursie Festiwalowym biorą udział kapele ludowe i soliści grający na tradycyjnych instrumentach, których repertuar jest zgodny z tradycjami naszego regionu. W tym roku na Skwerze 600-lecia przed budynkiem Urzędu Gminy miały miejsce występy i prezentacje 6. solistów oraz 12. zespołów z województw mazowieckiego i lubelskiego.

Festiwal tradycyjnie rozpoczął się „Polką Wiśniewską” w wykonaniu Zespołu Ludowego Wiśniewiacy im. Zbigniewa Myrchy, który wystąpił w składzie: Stanisław Wróblewski, Beata Pasztor, Anna Montewka, Ewa Kadej, Barbara Wróbel, Wiesława Kędzierska, Jadwiga Piwowarczyk, Elżbieta Troć, Janina Lipińska i Andrzej Kantowicz. Prowadzącym tegoroczną imprezę, podobnie jak w roku ubiegłym, był Wojciech Ostrowski. Pogoda dopisała przyjemną letnią aurą natomiast mieszkańcy dopisali znakomitą frekwencją licznie wypełniając widownię po ostatnie krzesełko.

Na początku imprezy miały miejsce występy indywidualne, wystąpiło sześciu solistów wykonujących utwory muzyki ludowej:
Tadeusz Sójka, solista akordeonowy z miejscowości Brzozowica Duża wykonał wiązankę mazurków, kujawiak „Ukłoń się”, polkę „Wesele Michała” i wiązankę oberków;
Tadeusz Matysiak z Wiązownej zaprezentował publiczności polkę „Dziadek”, oberek „Od rana” i polkę „Po zagonach”;
Wiesław Iwanowski z miejscowości Radzików- Kornica gmina Mordy wykonał oberek, dwie polki i walczyka. Pan Wiesław zajął III miejsce podczas tegorocznej edycji Przeglądu Powiślaki w Maciejowicach;
Marian Kaczkowski, solista akordeonowy z Łaskarzewa wykonał walc „Carski”, walc „Dziadków”, tango ‘Amelia luz”, tango „Niezapomniane” oraz utwór pod tytułem „La Cucaracha”. Pan Marian przygodę z akordeonem rozpoczął 60 lat temu kultywując przez cały czas utwory regionalne. Od tego czasu czynnie uczestniczy w różnych okolicznościowych imprezach regionalnych;
Dawid Sutkowski z Lipnik gmina Łyse zaprezentował serię melodii ludowych, na rzadko już spotykanym instrumencie, polskiej harmonii pedałowej trzy rzędowej;
Kazimierz Domański z Łukowa wykonał na akordeonie kilka popularnych melodii ludowych.

Zanim nastąpiła druga część imprezy – występy kapel, na scenie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu KRUS „Pracuj bezpiecznie”. Dyrektor Mazowieckiego KRUS w Warszawie - Joanna Bala, Wicedyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie - Michał Jaworski oraz Kierownik Siedleckiej Placówki KRUS - Katarzyna Kozioł oraz Marek Zając byli obecni podczas wydarzenia na stoisku informacyjnym KRUS, gdzie można było wziąć udział w konkursie wiedzy o zasadach bhp w rolnictwie pt. „Pracuj bezpiecznie”. Konkurs skierowany był dla rolników i domowników z powiatu siedleckiego i miał na celu promowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Na scenie wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody rzeczowe. Następnie pani Joanna Bala złożyła Wójtowi Gminy Wiśniew Krzysztofowi Kryszczukowi wyrazy uznania i podziękowania za okazaną pomoc, współpracę i działalność na rzecz polskiego rolnictwa.

W dalszej części imprezy zaprezentowały się zespoły ludowe i kapele:
Kapela Sójki z Brzozowicy Dużej;
Kapela Ludowa „Mazowszaki” z Mińska Mazowieckiego;
Kapela Wiśniewska z Wiśniewa;
Kapela Ludowa z Łukowa;
Kapela Jana Kani z Lipnik gm. Łyse;
Wieśki i Cześki ze Skórca;
Szwagry Band z Łukowa;
Duet Tomka i Ryśka z Kożuchówki;
Kapela Zimna Woda z Łukowa;
Kapela Janka Muzykanta z miejscowości Borki-Kosy;
Kapela Ludowa ze wsi Kacprówek pochodząca z Łaskarzewa;
Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Pasieka z Platerowa.

Wykonawcy zagrali skoczne utwory regionalne i ludowe, krakowiaki, oberki, polki i walczyki. Publiczność bawiła się znakomicie a część uczestników dała się porwać do tańca. Ponadto przez cały czas trwania imprezy na najmłodszych czekał kolorowy ANIMEKBUS pełen torów przeszkód, atrakcji, zabawek i kolorowych kulek.

Gwiazdą wieczoru była Kapela Warszawska im. Staśka Wielanka w składzie: Janusz Krynicki – śpiew; Arkadiusz Gniewek – akordeon, śpiew; Rafał Szpotakowski – skrzypce, śpiew; Leszek Krzywiec – gitara, śpiew; Jerzy Kopiński – kontrabas, śpiew. Zespół kontynuuje tradycje orkiestr ulicznych i znany jest z wielu występów estradowych, programów radiowych i telewizyjnych. Podstawą repertuaru są utwory z okresu zaborów, I i II wojny światowej, okresu międzywojennego oraz powojenne w klimatach warszawskich. Występ członków zespołu cieszył się fantastycznym odbiorem publiczności i ciekawie oddawał charakterystyczne brzmienie zespołów minionego okresu. Wybrzmiały m. in takie utwory jak: Bal na Gnojnej, U cioci na imieninach, Chryzantemy złociste, Hanko, Nie ma cwaniaka dla Warszawiaka, To ostatnia niedziela, Apasz i wiele innych.

W czasie trwania koncertu Kapeli Warszawskiej jury w składzie: Bożena Wojciuk, Wojciech Ciekot, Marek Somla, i Stanisław Wróblewski dokonało oceny i wyłoniło zwycięzców:

W kategorii kapele:
- Grand Prix I miejsce zdobyła Kapela Jana Kani z Lipnik,
- II miejsce – Kapela ZPiT „Pasieka”,
- III miejsce – Kapela Ludowa z Łukowa,
- Wyróżnienia otrzymały Kapela Wiśniewska oraz Kapela Sójki.

W kategorii soliści:
I miejsce – Dawid Sutkowski,
II miejsc – Tadeusz Matysiak,
III miejsce – Tadeusz Sójka.

Nagrodę publiczności otrzymał solista Dawid Sutkowski. Finaliści otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i dobrą zabawę!

Współorganizatorem wydarzenia społeczno-kulturalnego był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Sponsorami byli:
Starostwo Powiatowe w Siedlcach,
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie,
AGRO-TOP Gręzówka,
Zakład Mięsny „Mościbrody”,
Anna Staręga – Wiśniew Kolonia
OSP Wiśniew,
Przedsiębiorstwo NASZ DRÓB Ujrzanów,
Iwona Zacharczuk i Janusz Iwanowski - Biuro ubezpieczeń PZU w Siedlcach,
Liquid System Sp. z o.o. - Warszawa

Patronami medialnymi wydarzenia były: Radio Dla Ciebie, Katolickie Radio Podlasie, TV Wschód, Tygodnik Siedlecki, Życie Siedleckie oraz Informator Gminy Wiśniew „Gminne Wieści”.

Wszystkim partnerom i sponsorom bardzo serdecznie dziękujemy!