XII Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”

W niedzielę 5 sierpnia 2018 r. na Skwerze 600-lecia w Wiśniewie już po raz 12. odbył się Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. Tegoroczną edycję Festiwalu wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Patronat nad Festiwalem - od jego powstania - sprawuje Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew.

Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie…” to cykliczna impreza, której zadaniem jest promowanie kultury ludowej oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania ludowego. Festiwal zapoczątkowany w 2006 roku przez Gminny Ośrodek Kultury, to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele ludowe i soliści z naszego regionu grający na tradycyjnych instrumentach, których repertuar jest zgodny z tradycjami regionu.

Festiwal, który prowadził nowo powołany dyrektor GOK w Wiśniewie, Paweł Ksionek, tradycyjnie otworzył Zespół Ludowy im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”. Następnie wójt Krzysztof Kryszczuk wręczył:

- Krzysztofowi Izdebskiemu, nagrodę Wójta Gminy Wiśniew za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury;

- odchodzącej na emeryturę Janinie Dołgich, podziękowanie za wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie;

- obchodzącemu w tym roku 30-lecie pracy artystycznej na terenie gminy Wiśniew Stanisławowi Wróblewskiemu, kierownikowi ZL Wiśniewiacy.

Po tych bardzo miłych i uroczystych chwilach na scenę zaproszeni zostali uczestnicy Festiwalu. W tym roku na wiśniewskiej scenie zaprezentowały się kapele z Mazowsza i Lubelszczyzny:

Kapela „Venus” z Łukowa;
Kapela „Zoża” z Łukowa;
Kapela „Janka Muzykanta” z Borków-Kosów;
Kapela „Podlasiaki” z Leśnej Podlaskiej;
Kapela „Wieśki i Cześki’ z gminy Skórzec;
Zespół „Folk Lacki” ze Stoku Lackiego;
Kapela „Jarzębina Czerwona” ze Stanina;
Zespół „Forte” z Łukowa;
Kapela Ptasińskiego z Wielgolasu;
oraz soliści:

Tadeusz Sójka z Brzozowicy Dużej;
Wiesław Iwanowski.

Grand Prix Festiwalu otrzymała kapela „Podlasiaki” z Leśnej Podlaskiej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali statuetki i pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: wójt gminy Wiśniew - Krzysztof Kryszczuk, była dyrektor GOK - Janina Dołgich oraz jury w składzie Michał Hołownia – przewodniczący, Izabela Kiryluk i Stanisław Wróblewski członkowie komisji.

Na zakończenie Festiwalu wystąpiła Kapela „Trzy czwarte” z Ełku. Kapela, która powstała w 2012 roku, grała utwory głównie dawnej Wileńszczyzny. W repertuarze można usłyszeć skoczne polki, marsze, oberki, mazury oraz muzykę biesiadną.

Sponsorami XII Mazowieckiego Festiwalu Kapel Ludowych byli:

Krzysztof Trębicki – Firma „TRE-MET” - Wiśniew Kolonia;
Wiesław Księżopolski – „Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KSIĘŻOPOLSKI” – Wiśniew;
Agnieszka i Andrzej Bilscy – sklepy spożywcze „AGNES” – Krynka;
Magda i Mariusz Szczygielscy – „Przedsiębiorstwo Handlowo-usługowe ELEKTROUTYLIZACJA” - Biardy;
Teresa Zając i Agnieszka Bożek – Sklep „SZARACZEK” – Wiśniew;
Krzysztof Jastrzębski – „NASZ DRÓB”.

tekst UG Wiśniew.