Kapela i Zespół Ludowy im. Zbigniewa Myrchy "Wiśniewiacy"

Zespół Ludowy „WIŚNIEWIACY” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury Wiśniewie, gdzie został reaktywowany po kilkuletniej przerwie na jesieni 2003 roku. W roku 2008 obchodzil 5 lecie istnienia. Podczas którego zostało nadane imię Pana Zbigniewa Myrchy, pochodzącego z Wiśniewa, wieloletniego członka Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, kierownika Kapeli ZPiT „Chodowiacy” i Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy”.
Historia powstania zespołu sięga lat przedwojennych. W swej działalności zespół pielęgnuje i utrwala tradycje ludowe poprzez śpiewanie pieśni ludowych o różnej tematyce z Podlasia Południowego i Wschodniego, Mazowsza m.in. dożynkowe, kolędy , pastorałki, kabaretowe, patriotyczne i biesiadne. Zespół często występuje na różnego rodzaju imprezach na terenie gminy Wiśniew jak i poza jej granicami / festiwale, spotkania, przeglądy, festyny/ uzyskując nagrody i wyróżnienia. W 2004 roku otrzymali wyróżnienie na I Festiwalu Ludowym Kurpi i Podlasia w Małkini. W 2005 roku zajął I miejsce na XV Tradycjach Wielkanocnych  w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. W 2007 roku  - II Miejsce w IV Konkursie Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych  Mazowsza i Podlasia  w Sterdyni.
W 2007 roku zespół z powodzeniem reprezentował gminę Wiśniew na Turnieju Gmin w Łazienkach w Warszawie oraz na Festiwalu Maryjnym w Wiśniewie i Festiwalu Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” w Wiśniewie / 2007 do 2013 r./ i  na Mazowieckim Festiwalu Kapel Ludowych. „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. Zespołowi Ludowemu mienia Zbigniewa Myrchy„ WIŚNIEWIACY” akompaniowała Kapela Ludowa, która występuje również samodzielnie pod kierunkiem Pana Stanisława Wróblewskiego – kierownika muzycznego zespołu / instruktora muzyki GOK Wiśniew/-akordeon. Pozostali członkowie Kapeli to: Pan Krzysztof Markiewicz (bębenek) oraz gościnnie występowali Panowie Władysław Matejko (klarnet),  Mieczysław Borkowski / „Janko Muzykant”/ oraz Pan Janek Pszczel /skrzypce/.
Od roku 2012 kierownictwo nad zespołem przejęła Pani Aneta Karczmarska, oraz akompaniuje Pan Wojciech Ostrowski.
W 2014 roku kierownikiem artystycznym i akopaniatorem został pan Wojciech Ostrowski.
Od stycznia 2017 roku ponownie prowadzeniem zespołu zajął się Pan Stanisław Wróblewski.

Zespół śpiewaczy reprezentują :
Beata Pasztor
Anna Montewka
Ewa Kadej
Barbara Wróbel
Wiesława Kędzierska
Halina Kantowicz
Andrzej Kantowicz
Elżbieta Troć

Zespół Ludowy imienia Zbigniewa Myrchy „WIŚNIEWIACY” w swym repertuarze posiada oryginalną, znaną w całym regionie  „Polkę Wiśniewską”, którą wykonuje podczas każdego koncertu oraz nagraną na płycie CD w trzech wersjach / akordeonu, kapeli i zespołu śpiewaczego z kapelą/.
Kapela i Zespół Ludowy im. Zbigniewa Myrchy "Wiśniewiacy"