Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"

Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"

15 lipca 2018 roku odbywały się oficjalne uroczystości Jubileuszowe 600-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Wiśniewie połączone z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury uroczystą sesją Rady Gminy Wiśniew, w trakcie której radni podjęli uchwałę intencyjną z okazji 600-lecia Wiśniewa oraz Statut Gminy Wiśniew.


W trakcie sesji zostały wręczone, po raz pierwszy, Nagrody Wójta Gminy Wiśniew za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je:

Pani Janina Dołgich
dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie od 1 lutego 2008 r. Od pierwszych dni pracy na stanowisku dyrektora pani Janina postawiła na współpracę z dziećmi i młodzieżą. Dzięki staraniom w Gminnym Ośrodku Kultury utworzona została sekcja artystyczna – grupa taneczna działająca wespół z Zespołem wokalnym „Wiśniewiacy”. Zespół okazał się bardzo zauważaną i cenioną wizytówką i reprezentantem gminy Wiśniew występując na scenach w kraju ale również poza jego granicami.  Przez ponad dziesięcioletni okres pracy na stanowisku Dyrektora GOK w Wiśniewie Pani dyrektor wypracowała kalendarz imprez i uroczystości cyklicznych, do których organizacji i współudziału zaprasza lokalną społeczność w tym koła gospodyń wiejskich, zaprzyjaźnione zespoły, ludzi kultury, cen teatralnych, operowych.

Pani Janina Dołgich za swoje zaangażowanie i upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego w okresie zajmowania stanowiska dyrektora GOK otrzymała:

Dyplom Honorowy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód za zbliżenie kultur Polski i Narodów zza Wschodniej granicy. Podpisał wiceprezes ZK SWP-W-Janusz Witak oraz wiceprezes ZKSWP-W-dr Tadeusz Samborski, Warszawa, listopad 2008 roku

Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Janiny Dołgich za upowszechnianie kultury oraz wspieranie lokalnej społeczności i wydarzeń związanych z kulturą i historią Kresów Wschodnich. Podpisał Bogdan Zdrojewski-Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warszawa Wrzesień 2008,

Rzeczpospolita Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Legitymacja Nr 5522, Warszawa, dnia 24 maja 2011r. Pani Janina Dołgich otrzymała odznakę honorową„ ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Podpisał Minister Bogdan Zdrojewski.

Pan Stanisław Wróblewski, Od trzydziestu lat związany jest z gminą Wiśniew –od 1 sierpnia 1988 r. zaczął pracować w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie, gdzie prowadził Zespół ludowy oraz sekcje muzyczne. Wychował około 60 absolwentów, którzy kontynuują działalność muzyczną. W 1988 r. otrzymał II kategorię instruktora muzyki z komisji wojewody. Na początku lat 90-tych występował z kabaretem TURBO działającym przy GOK Wiśniew. W latach 1994 – 2003 był dyrektorem GOK-u w Wiśniewie. Przez cały okres pracy w Wiśniewie związany jest z Zespołem Ludowym Wiśniewiacy, a od 2008 r. prowadzi wspólnie z choreografem powstały zespół taneczny.

Pan Stanisław jest autorem opracowania pieśni ludowej „Polka Wiśniewska” w czterech wersjach (zespołu, kapeli, akordeonu i butelkach), która jest hymnem zespołu i gminy Wiśniew. Wydał również dwa śpiewniki pn. „Piosenki chodnikowe” oraz „Pod Siedlcami w Wiśniewie”.

W 2000 roku otrzymał nagrodę Starosty Siedleckiego. Po niewielkiej przerwie z uwagi na stan zdrowia, nadal prowadzi Zespół Ludowy Wiśniewiacy im. Zbigniewa Myrchy, występując z programami na przeglądach, festiwalach, konkursach i imprezach o zasięgu gminnym, regionalnym, ogólnopolskim jak również na zaproszenie zaprzyjaźnionych samorządów reprezentując gminę Wiśniew poza granicami kraju.


Pan Krzysztof Izdebski mieszkaniec miejscowości Wiśniew, oddany całym swoim sercem swojej miejscowość i ludziom tu mieszkającym. Od 2010 r. Pan Krzysztof pracuje jako wolontariusz w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie, prowadząc koło plastyczne do którego przynależą dzieci i młodzież z gminy Wiśniew. Pasja malarska Pana Krzysztofa owocuje pięknymi pracami plastycznymi tj. obrazami, których autorami są dzieci i młodzież. Praca pod kierunkiem i opieką Pana Krzysztofa to sama przyjemność – tak mówią członkowie koła.
oraz Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „RADOŚĆ” z Radomyśli, rozpoczęło swoją działalność w czerwcu 2015 r. Pod patronatem stowarzyszenia działa Zespół Wokalny Radość. Wzmożona praca i zaangażowanie członków zespołu zaowocowały licznymi sukcesami m.in. udział w finale Wojewódzkim IX Festiwalu kolęd i pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza” Siedlce 2018 r. oraz I miejsce w Regionalnym Festiwalu twórczości Artystycznej Seniorów „Wiecznie Młodzi” Siedlce 2017 r.
Każdy nagrodzony otrzymał dyplom oraz nagrodę finansową w wysokości 2 000 zł.

Podczas sesji wręczono również pamiątkowe medale osobom zasłużonym dla Wiśniewa.

Następnie zaproszeni goście oraz radni i mieszkańcy przeszli na plac przy Urzędzie Gminy Wiśniew, gdzie odsłonięto tablicę z nazwą placu – „Skwer 600-lecia”, a następnie wszyscy udali się do kościoła parafialnego, gdzie Mszę świętą w intencji mieszkańców Wiśniewa, odprawił ks. Andrzej Kubalski. Oprawę nabożeństwa zapewniła Młodzieżowa  Orkiestra Dęta z gminy Czemierniki i Radzyń Podlaski.

Równolegle odbywał się Bieg uliczny z okazji 600-lecia Wiśniewa i 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Około godziny 13.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na Skwerze 600-lecia. Uroczystości rozpoczął Wójt Gminy Wiśniew, Krzysztof Kryszczuk witając zgromadzonych gości, radnych oraz mieszkańców gminy. Wśród licznego grona zaproszonych gości byli m.in.: Minister Energii, Poseł na Sejm RP – Krzysztof Tchórzewski, Senator RP – Waldemar Kraska, I Wicewojewoda Mazowiecki – Sylwester Dąbrowski, Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski, Starosta Siedlecki – Dariusz Stopa, wójtowie gmin powiatu siedleckiego: Tomasz Hapunowicz - Zbuczyn, Dorota Dmowska – Paczuska – Mokobody, Henryk Brodowski – Siedlce, Stanisław Kaliński – Skórzec oraz Sławomir Wasilczuk – Korczew, Dyrektor MODR w Warszawie – Sławomir Piotrowski, Zastępca KMP w Siedlcach – mł. insp. Janusz Celiński, Zastępca KM PSP w Siedlcach – bryg. Waldemar Rostek, Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie -Adam Skup. Była też z nami delegacja starostów ze Słowacji: Katarina Škvarlová, Igor Birčák, Martin Kollár i Ladislav Timčo.

W programie uroczystości znalazły się między innymi:

wybijanie monety jubileuszowej „Talar Wiśniewski”,
zasypywanie wiśni,
poczęstunek jubileuszowym tortem jubileuszowym,
występy artystyczne,
i rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego.
W dalszej części programu jubileuszowego znalazło się wręczenie nagród laureatom biegu Jubileuszowego „z wisienką w tle”, występy artystyczne oraz występ gwiazdy wieczoru – grupy „Jagoda i Brylant”.
Jednym z elementów uroczystości był pokaz i degustacja potraw z wiśni. Swoje popisowe potrawy zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Helenowa, Daćbog i Plut, Radomyśli, Twork, Starych Oknin, oraz Pani Hanna Jastrzębska z Łupin.

Kulinarne specjały oceniała komisja konkursowa w składzie: Carlos Gonzales-Tejera – przewodniczący, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie – Maria Jasińska i Wiesław Księżopolski. Komisja miała jak co roku miała trudne zadanie, ponieważ przygotowane potrawy zachwycały swoją wyjątkowością i unikalnym i niepowtarzalnym smakiem. Ostatecznie werdykt był następujący:

I miejsce – Hanna Jastrzębska z Łupin za „Śledzie na słodko z suszonymi wiśniami”;
II miejsce - KGW z Radomyśli za Pasztet z wiśnią i musem wiśniowym”;
III miejsce – KGW z Helenowa za Tort Jubileuszowy „Wiśniowa fantazja”.
Poza tym komisja przyznała wyróżnienie dla KGW „Twórcze Kobiety” z Twork za „Poncz –Powiew lata”. Dyplomy za udział otrzymały: KGW ze Starych Oknin oraz KGW Daćbogi i Pluty.

Pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienie otrzymały talony pieniężne. Zaszczyt przygotowania nalewki z owoców wiśni na XII Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” przypadł Pani Hannie Jastrzębskiej z Łupin.

Przeprowadzone przez Carlosa Gonzales-Tejera pokazy kulinarne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród publiczności.

Wśród artystów, którzy w tym roku zaprezentowali się w części artystycznej Uroczystości Jubileuszowych oraz wiśniowego święta znaleźli się: Zespół Pieśni i Tańca „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy, Zespół Ludowy im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”, Zespół Wokalny „RADOŚĆ” z Radomyśli, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń, Słowackie zespoły folklorystyczne z Drienicy i Dubovicy., występ dla dzieci – „W krainie fantazji”, Zespół Pieśni i Tańca „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz.

W programie nie zabrakło koncertów z muzyką taneczną w wykonaniu grupy „Ambitus” – hity polskiego rocka,  oraz gwiazdy wieczoru grupy „Jagoda i Brylant”.

Tegoroczne świętowanie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, a byli nimi:

PGE - Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mariusz Gruda - ZUO Siedlce;
Dariusz Jasiński - MBS w Zbuczynie;
Grzegorz Dybciak - AGRO-TOP Gręzówka;
Zbigniew Paczóski - TOPAZ Siedlce;
Stanisłąw Przesmycki - Zakład Elektrotechniczny ZELTECH Siedlce;
Krzysztof Trębicki - TRE-MET Wiśniew-Kolonia;
Zdzisław Gałach - PUK Siedlce;
Tomasz Madoń - PKS Łuków;
Wiesłąw Księżopolski - Przedsiębiorstwo wielobranżowe KSIĘŻOPOLSKI Wiśniew;
Magda i Mariusz Szczygielscy - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ELEKTROUTYLIZACJA Biardy;
Marian Celiński-Spodar - Stacja Paliw Wiśniew;
Agnieszka i Andrzej Bilscy - Sklepy spożywcze AGNES Krynka;
Krzysztof Jastrzębski - NASZ DRÓB Ujrzanów;
Krzysztof Dębiński - MPK Siedlce;
Katarzyna i Tomasz Grabowiec - TARTAK CARPINUS Wiśniew;
Sylwester Jastrzębski - TARTAK DES-HAUSE Śmiary;
Jarosław Myszka - JARM-STAL Wiśniew;
Janusz Jagła - Zakład Stolarski Wiśniew.
Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Współorganizatorem uroczystości był Samorząd Województwa Mazowieckiego - Mazowsze Serce Polski.

Patronami medialnymi festiwalu byli: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Twoje Radio Wiśniew oraz tubasiedlec.pl.

Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
Jubileusz 600-lecia pierwszej wzmianki o Wiśniewie połączony z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej "Z wiśniowym smakiem"
ZałącznikWielkość
KARTA_ZGLOSZENIA XIFKR.doc25.5 KB
REGULAMIN XIFKR.docx23.73 KB